Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi ile Öğretmen Olmak


Eklenme Tarihi: 2019-10-18 01:11:17

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi ile yapabileceğiniz meslekler arasında öğretmenlik de vardır. 

Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi ile Öğretmen Olmak

Ankara Anlaşması İngiltere vizesi kapsamında öğretmen olarak Birleşik Krallıkta para kazanarak yaşayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bir okula veya özel bir eğitim kurumuna bağlı olarak çalışamazsınız. Dolayısıyla özel ders verme yoluyla mesleğinizi icra edebilirsiniz. Tabii ki Türkiye’de daha önceden öğretmenli yapmış olmanız yani tecrübenizin olması önemlidir. Bunu belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir. Örneğin bir Türkçe öğretmeni iseniz İngiltere’de yerleşik olarak yaşayan Türk aileler çocukları için ana dili Türkçe olan öğretmenlere ihtiyaç duyarlar, bu durum da size potansiyel müşteri yaratmış olur. Eğer öğretmenlik formasyonunuz da varsa, bu doğal olarak başvuru dosyanızı destekler. Müşterilerinizi gazetelerde ilanlar vererek ve kendinizi tanıtarak bulabilirsiniz.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi süreçlerinden sonra eğer 5 yıl sonra İngiliz vatandaşlığını alırsanız Birleşik Krallıkta öğretmen olarak yaşamaya devam etmek istediğiniz takdirde bilmelisiniz ki ilk olarak İngiltere’de formasyon sistemi hakkında bilgili ve tecrübeli adaylar ilk olarak tercih edilmektedir. Bunu elde etmek için ise 2 tane yolunuz vardır;

Bunlardan birincisi; PGCE (Post Graduate Certificate of Education); İngiltere vatandaşları ve bizim gibi dışardan gelipte öğretmen olmak isteyenler ama genellikle de formasyonu olmayanlar için bu belgenin alınması gerekiyor. Herhangi bir üniversitede bir yıl süren, hem teori hem de pratiğe/staja dayalı bir kurs programıdır. Bu 1 yıl sizin tabi dil seviyenize ve formasyon derslerindeki hızlı ilerleyişinize göre de değişebilir, yani daha da az sürebilir bir yıldan. Bu tamamen sizin performansınıza bağlıdır.

İkincisi ise GTP (Graduate Teacher Program)/ITT (Initial Teacher Training); Herhangi bir ilkokul, ortaokul ya da lise de düzenlenen bir programdır. Her okul bunu düzenlemiyor. Okullar kendileri zaten ilan ediyorlar eğer düzenleyeceklerse. Genelde de Ekim ayı içinde bir sonraki yılın başvurularını alıyor okullar. Bazı okullar bu başvuru süresini Kasım sonuna kadar da uzatabiliyorlar. Tabii bu okuldan okula değişen bir uygulama. Bu iki yoldan herhangi birine Ekim/Kasım ayları içinde başvurdunuz ve de kabul edildiniz diyelim, sizi kabul etmeleri gerekiyor ve bunu size mektupla zaten bildiriyorlar, karar vermeden önce mülakata da çağırabilirler, kursa hemen başlamıyorsunuz. Kursa bir sonraki yılın Eylül ayında başlıyorsunuz.

Bu kursu veren okullar size hem belli bir maaş veriyorlar hem de yine formasyon veriyorlar teori ve pratiğe dayalı olarak. Eğer bu programı geçer ve belgenizi alırsanz QTS (Qualified Teacher Status) alarak başlıyorsunuz. Yani bizdeki öğretmen adayları gibi. Bu yüzden kadrolu öğretmen adayı diye çevirmek yanlış olmaz.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi için lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

"Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi ile Öğretmen Olmak" sayfası 4918 defa okundu